czwartek, 9 kwietnia 2015

Jajka faszerowane serem, szynką i papryką

Tak nafaszerowane jajka zdobiły nasz wielkanocny stół, ale wcale nie trzeba czekać do następnych świąt, bo można je przyrządzić bez większej okazji. Są smacznym dodatkiem do wędlin i atrakcyjnie prezentują się na stole pośród innych potraw :)



Składniki:

- 7 jajek
- 200 g sera
- 2-3 łyżki śmietany lub jogurtu greckiego
- 100 g szynki
- 1/2 czerwonej papryki
- szczypiorek
- 1/2 cebuli
- 3 łyżeczki świeżo startego chrzanu
- sól
- pieprz

Wykonanie:

Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupek i przekroić na połówki. Ostrożnie wyjąć żółtka. W misie blendera umieścić ser, żółtka, chrzan, śmietanę lub jogurt / śmietanę/jogurt dodawać stopniowo, aż uzyskamy pożądaną konsystencję /. Zmiksować na gładką pastę. Dodać drobno pokrojoną cebulkę, paprykę, szynkę i szczypiorek. Dokładnie wymieszać. Jajka ułożyć na płaskim talerzu, we wgłębienia po żółtkach umieścić pastę twarogową, posypać szczypiorkiem i drobno pokrojoną papryką.



wtorek, 7 kwietnia 2015

Pychotka = Pani Walewska

Postanowiliśmy sięgnąć do tego starego przepisu, bo dawno nie jedliśmy tego ciasta, a ponieważ nie było go jeszcze na naszym blogu, nadeszła okazja, by to nadrobić :) Połączenie kruchego ciasta z pysznym kremem waniliowym i słodycz bezy z chrupiącymi orzeszkami przełamana smakiem powideł śliwkowych.... Tego trzeba spróbować! :) Przepis pochodzi od Doroty, podajemy z naszymi modyfikacjami.




Składniki:

Kruche ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200 g zimnego masła
- 6 żółtek
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 12% lub 18% / u nas jogurt grecki /

Beza:
- 6 białek
- 1,5 szklanki drobnego cukru lub cukru pudru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
* Jeśli nie mamy dwóch jednakowych blaszek i decydujemy się na pieczenie placków jeden po drugim, należy składniki na bezę podzielić na pół i drugą bezę przygotować bezpośrednio przed pieczeniem.

Ponadto:
- 1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (450 g) / u nas powidła śliwkowe /
- 120 g płatków migdałowych / u nas posiekane orzechy włoskie /
Masa kremowa:
- 2 szklanki mleka (500 ml)
- 3 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka
- 3 łyżki cukru
- 16 g cukru migdałowego / u nas 1 łyżka domowego cukru waniliowego /
- 200 g masła
- kilka kropel aromatu migdałowego lub 2 łyżki Amaretto / u nas 1 łyżka esencji waniliowej /

Wykonanie:

Wszystkie składniki na kruche ciasto wysiekać nożem, następnie wyrobić krótko dłońmi do połączenia składników. Powstałe ciasto zagnieść w kulę i podzielić na pół, przełożyć do woreczka i odstawić do lodówki.
Podczas gdy ciasto chłodzi się  w lodówce przygotować pianę na bezę.
* Jeśli nie mamy dwóch jednakowych blaszek i decydujemy się na pieczenie placków jeden po drugim, należy składniki na bezę podzielić na pół i drugą bezę przygotować bezpośrednio przed pieczeniem. My piekliśmy placki osobno, więc bezę przygotowywaliśmy dwa razy z połowy składników.
Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo / to bardzo ważne / i małymi partiami cukier. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną, delikatnie wymieszać.
Formę o wymiarach 25 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta wyłożyć na spód, rozwałkować i wyrównać. Na nim posmarować połowę powideł. Następnie wyłożyć masę bezową / z połowy składników /. Na masę bezową wysypać połowę posiekanych orzechów. Piec w temperaturze 175ºC przez około 40 minut. Identycznie postąpić z drugą częścią ciasta. / Można obydwa placki piec razem w piekarniku (w termoobiegu), wtedy bezę przygotowujemy za jednym razem z całej porcji  /. Placki ostudzić.
Przygotować krem. Jedną szklankę mleka zagotować z cukrami. Drugą zmiksować z żółtkami i mąką / jak na budyń /, dodać do gotującego się mleka, zagotować. Ostudzić, przykrywając folią spożywczą.
Miękkie masło zmiksować na puch, stopniowo dodawać ostudzony budyń, cały czas miksując. Dodać esencję waniliową i zmiksować.
Gotowe, ostudzone placki przełożyć masą kremową. Schłodzić przez minimum 3 godziny w lodówce, a najlepiej na całą noc, wtedy ciasto lepiej się kroi.


poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Sernik wiedeński

A oto i zapowiadany sernik - bardzo lekki, puszysty, bez ciasta - w sam raz dla miłośników sera :) Szybki w przygotowaniu i jako pierwszy znika ze stołu ;) Przepis znaleziony tutaj, podajemy z naszymi modyfikacjami.




Składniki: / blaszka o wymiarach 23 x 28 cm /

- 2 op. budyniu o smaku śmietankowym
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 1 kg sera mielony na sernik
- 1 łyżka cukru pudru
- 200 g cukru
- 300 g masła 
- 2 łyżki posiekanych migdałów / pominęliśmy /
- kilka orzechów do dekoracji
- 8 jajek
- 60 g rodzynek / u nas nasączone w rumie /
- bułka tarta do posypania blaszki

Wykonanie:

Białka oddzieli od żółtek i ubić na sztywną pianę. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym do białości. Do utartych żółtek dodawać po łyżce sera ciągle miksując. Dodać stopione i ostudzone masło, proszek budyniowy, rodzynki, migdały oraz ubitą pianę z białek. Delikatnie wymieszać łyżką. Masę serową wyłożyć do wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką tortownicy. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 50 minut w temp. 180°C. Po wystudzeniu sernik posmarować polewą czekoladową, można posypać zmielonymi orzechami i cząstkami orzechów.
Polecamy polewę, którą wykorzystaliśmy do tortu makowo-orzechowego / do sernika zrobiliśmy z podwójnej porcji /



niedziela, 5 kwietnia 2015

Radosnych Świąt! :)

Niech wspomnienie wspólnie spędzonych przy świątecznym stole chwil 
powraca do nas Zawsze - jak najcenniejszy skarb.
Oby był to czas Nadziei i Radości!
A jeśli mowa o stole ... to niech będzie Smacznie :)