wtorek, 28 października 2014

Bułeczki z czosnkiem

Czosnek albo się kocha, albo nienawidzi. My do tego, że jesteśmy Czosnkożercami przyznaliśmy się już dawno temu ;) Nie zaskoczy więc fakt, że poszukujemy przepisów z wykorzystaniem tych niezwykle aromatycznych "ząbków". Ostatnio naszą uwagę zwrócił pomysł na bułeczki z czosnkiem i natką pietruszki / która to podobno neutralizuje intensywny zapach czosnku /. Chrupiące i jeszcze lekko ciepłe były wspaniałym podwieczorkiem, do tego kolorowa sałatka - nic dodać, nic ująć! Przepis zaczerpnięty od Doroty.



Składniki: / na 12 bułeczek /

Ciasto:
- 400 g mąki pszennej chlebowej 
- 20 g drobnego cukru 
- pół łyżeczki soli 
- 1 łyżeczka drożdży suchych (4 g) lub 8 g drożdży świeżych 
- 260 g mleka 
- 30 g masła, roztopionego 
* 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania bułeczek

Wykonanie:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w mikserze i zmiksować, można również wyrobić ręcznie (z drożdży świeżych najpierw zrobić rozczyn). Ciasto powinno być gładkie i bardzo dobrze wyrobione. Umieścić w misce, przykryć lnianym ręczniczkiem i pozostawić do podwojenia objętości (1,5 h lub dłużej, w zależności od temperatury otoczenia) / u nas było tak ciepło, że ciasto wyrosło przed upływem godziny /.
Po tym czasie ciasto podzielić na 12 równych części. Uformować z nich kulki, następnie każdą spłaszczyć i ulepić w podłużną bułeczkę, układając złączeniem do blachy. Przykryć, pozostawić na 30 minut do ponownego wyrośnięcia w ciepłym miejscu.

Nadzienie:

- 60 g miękkiego masła 
- 4 ząbki czosnku drobniutko posiekane / u nas 8 szt. / 
- 2 łyżeczki suszonej pietruszki / u nas świeża natka /

Wszystkie składniki rozetrzeć tyłem łyżki lub zmiksować. Włożyć do rękawa cukierniczego lub woreczka, w którym odetniecie róg / lub tak jak u nas - można nakładać łyżeczką /.
Wyrośnięte bułeczki posmarować jajkiem. Ostrym nożem naciąć do połowy, nałożyć  w to miejsce nadzienie.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 15-20 minut. Podawać ciepłe.




4 komentarze:

  1. Jaka to jest mąka chlebowa? Moja przygoda z gotowaniem dopiero się rozpoczyna,z tąd moje pytanie.Bułeczki wyglądaja smakowicie.ANIA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do mąk chlebowych zaliczamy mąki pszenne i żytnie, jak nazwa na to wskazuje, są one wykorzystywane do wypieku chleba, ale także różnych innych wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Do przygotowania tych bułeczek użyliśmy mąki luksusowej (pszenna - typ 550), bo akurat taką mieliśmy. Polecamy upieczenie tych smakowitych bułeczek / zdjęcia robione były wieczorem, przy sztucznym świetle, na żywo prezentowały się lepiej ;) / Powodzenia! :)

      Usuń
  2. Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedz,teraz mogę "brać"się za pieczenie tych smakowitości:)) bez obaw że mąka nie taka:)) Pozdrawiam i gratuluję SUPER BLOGA!Bardzo mi się u Was spodobało a dania dla zapracowanych wprost rewelacyjne:)) Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I taka jest właśnie idea naszego bloga - sprawianie sobie radości poprzez dzielenie się sprawdzonymi przepisami :) Nie trzeba być dyplomowanym kucharzem, żeby niedużym nakładem sił przygotować coś pysznego, mile zaskakując siebie i domowników :) Każde wirtualne "odwiedziny" to dla nas wielka frajda! A takie komentarze jak Twój - dodają skrzydeł, bo dowodzą tego, że to, co robimy, ma sens. Dziękujemy i ZAPRASZAMY jak najczęściej!!

      Usuń

Miło nam będzie poznać Waszą opinię :)
Prosimy osoby "anonimowe" o podpisanie się - dobrze wiedzieć do kogo się zwracamy :)