poniedziałek, 20 października 2014

Najlepsze naleśniki śmietankowe

Po przeczytaniu tytułu tego posta nasuwa się stwierdzenie: Banał! Mleko, mąka, jajka - co w tym odkrywczego? Przecież większość z nas robi ciasto naleśnikowe "na oko" i też jest smacznie. Podobna była i nasza reakcja na przepis znaleziony u Doroty. A ponieważ wszystkie składniki mieliśmy pod ręką, kilka minut później cieszyliśmy się smakiem tych WYŚMIENITYCH naleśników. Sekret tkwi chyba w śmietanie kremówce i skórce z cytryny, których nigdy nie dodawaliśmy. Naleśniki są cieniutkie, kremowe i niezwykle delikatne, dosłownie rozpływają się w ustach! A w połączeniu z powidłami śliwkowymi to już obłęd! Ale nie wierzcie nam na słowo - koniecznie przekonajcie się sami! U nas już trzeci raz w ciągu dwóch dni ;)
Polecamy również wersję z serkiem waniliowym i musem truskawkowym:)



Składniki:

- 125 g mąki pszennej
- 15 g drobnego cukru do wypieków
- szczypta soli
- 2 jajka
- 325 ml mleka
- 100 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
- kilka kropel esencji waniliowej, pomarańczowej lub odrobina otartej skórki z cytryny / u nas skórka z cytryny /
- 20 g stopionego masła (lub oleju rzepakowego) do smarowania patelni / u nas roztopione masło /

Wykonanie:

Mąkę, cukier i sól wsypać do miski, wymieszać. Dodać jajka, 100 ml mleka, ciągle mieszając trzepaczką. Dolewać resztę mleka i kremówkę, wymieszać do otrzymania gładkiego ciasta. Odstawić ciasto w ciepłe miejsce na godzinę czasu.
Przed przystąpieniem do smażenia dodać esencję / u nas skórka otarta z cytryny /. Rozgrzaną patelnię (22 cm średnicy) posmarować za pomocą pędzelka odrobiną roztopionego masła. Nalewać cienką warstwę ciasta i smażyć około 1 minuty, na średniej mocy palnika. Gdy cała powierzchnia naleśnika pokryje się pęcherzykami powietrza, odwrócić naleśnik i smażyć kolejne 30 - 40 sekund, do zrumienienia. Przełożyć na talerz.
Podawać z dowolnym słodkim nadzieniem / u nas strzałem w dziesiątkę okazały się powidła śliwkowe ;) /. Polecamy również wersję z serkiem waniliowym i musem truskawkowym.

Wskazówki:
* patelnia powinna być dobrze rozgrzana, zanim przystąpimy do smażenia
* ciasto ma rzadszą konsystencję od klasycznego ciasta naleśnikowego, naleśniki trzeba delikatnie przewracać na druga stronę, aby się rozerwały, najlepiej sprawdzi się szeroka łopatka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło nam będzie poznać Waszą opinię :)
Prosimy osoby "anonimowe" o podpisanie się - dobrze wiedzieć do kogo się zwracamy :)