niedziela, 22 czerwca 2014

Sernik truskawkowy na jogurcie

W sprawie truskawek nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, czego dowodem jest kolejny wypiek z serii "Truskawkowo". Tym razem sernik na zimno / trochę "oszukany", bo na jogurcie zamiast serków ;) / z przepyszną, przypominającą ptasie mleczko pianką jogurtowo-śmietankową. W tym sezonie przygotowaliśmy go już 2 razy i obie wersje zaprezentujemy poniżej. W oryginalnym przepisie wykorzystuje się gotowe biszkopty, my pokusiliśmy się na pieczony, domowy biszkopt, który jest błyskawiczny w przygotowaniu. Całość zainspirowana przepisem Doroty, za który serdecznie Dziękujemy! :)





Składniki na biszkopt: / blaszka o wymiarach 23 x 28 cm /

/ w oryginalnym przepisie gotowe biszkopty (podłużne lub okrągłe) /

- 5 jajek 
- 3/4 szklanki cukru 
- 3/4 szklanki mąki pszennej 
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta.
Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować, papierem wykładamy tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 30 - 40 minut / do tzw. suchego patyczka, u nas wystarczyło 25 min., czas pieczenia zależy od piekarnika /.
Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm opuścić je / w formie / na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić.
* Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie  wystudzony.
Przekroić na 2 blaty.

Tortownicę o średnicy 24 uszczelnić folią aluminiową. Jeden blat biszkopta ułożyć na spodzie tortownicy.

Masa serowa / jogurtowa:

- 700 g waniliowego serka homogenizowanego (typu 'Danio') / u nas gęsty jogurt naturalny typu greckiego /
- 250 ml śmietany kremówki 
- 4 łyżki cukru pudru 
- 2 czubate łyżki żelatyny 
- 400 g truskawek + do dekoracji
Kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier puder, krótko ubijając. Stopniowo dodawać serek/jogurt cały czas miksując. Żelatynę wsypać do szklanki, zalać niewielką ilością gorącej wody, zamieszać. Szklankę zanurzyć w naczynia z gorącą wodą, dzięki czemu żelatyna dokładnie się rozpuści, odstawić na bok. Do rozpuszczonej żelatyny dodać kilka łyżek masy jogurtowo-śmietanowej / gdyby żelatyna zaczęła już zastygać, to przed dodaniem tejże masy, można ją wstawić na około dziesięć sekund do mikrofalówki i dobrze rozmieszać / Wymieszać dokładnie, by masa z żelatyną była gładka, bez grudek i dobrze rozprowadzona, po czym dodać ją do reszty kremu i szybko / zanim zacznie tężeć / zmiksować na najwyższych obrotach.
Na biszkopcie w tortownicy poukładać truskawki / jeśli są duże - przepołowić /, wylać połowę masy śmietanowej, przykryć drugim blatem biszkoptu i powtórzyć czynności: truskawki + pozostała część masy. Włożyć do lodówki do stężenia. Przygotować galaretkę w mniejszej ilości wody / u nas 1 szklanka, dzięki czemu galaretka jest sztywniejsza /. Tężejącą galaretkę wyłożyć na schłodzone ciasto, wstawić do lodówki.

* Uwaga: masę należy dokładnie rozprowadzić przy brzegach formy, żeby szczelnie do nich przylegała. Za pierwszym razem zdarzył się u nas "wypadek", większość galaretki "uciekła" przez nieszczelną tortownicę. Bezpieczniej wlewać tężejącą już galaretkę, co zmniejsza ryzyko, że spłynie po brzegach ciasta.

Wariant II: / tortownica o średnicy 24 cm /

Upiec niższy biszkopt, np. z 3 jajek / proporcjonalnie zmniejszając resztę składników biszkoptu /. Na upieczony i ostudzony wyłożyć cała porcję masy, na to galaretka. W ten sposób otrzymamy 3-warstwowe ciasto: biszkopt + masa + galaretka. / zmniejszamy tylko ilość składników na biszkopt, całość bez zmian /. Ten wariant na zdjęciach poniżej:

Niesforna galaretka - Uciekinierka ;)



4 komentarze:

  1. Ciasto pieczone bez termoobiegu? Na środkowej półce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ciasto pieczemy na środkowej półce, bez termoobiegu. Trzeba obserwować, bo każdy piekarnik piecze nieco inaczej, u nas wystarczyło 25 min. Zbyt długie pieczenie spowoduje, że biszkopt wyjdzie twardy i suchy, a ma być puszysty. Tak jak w opisie, wbity w najwyższe miejsce patyczek po wyjęciu powinien być suchy. Jeśli jest mokry, tzn, że należy wydłużyć czas pieczenia. Ps.przepraszamy za tak długie oczekiwanie na odpowiedź, komentarz uciekł do spamu i dopiero dziś go przeczytaliśmy. Mamy nadzieję, że ciasto wyjdzie pyszne, a tak powinno być, bo to wielokrotnie wypróbowany przepis :)

      Usuń
  2. Suuper macie te wypieki:) zobaczyłam Was na blogu p. Doroty Wypieki". Pozdrawiam:))
    Dorotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dorotko, Dziękujemy i cieszymy się, że przepisy przypadły do gustu :) Zapraszamy do częstych odwiedzin! Ps. P. Dorota to Mistrzyni Wypieków :)

      Usuń

Miło nam będzie poznać Waszą opinię :)
Prosimy osoby "anonimowe" o podpisanie się - dobrze wiedzieć do kogo się zwracamy :)