środa, 26 lutego 2014

Błyskawiczne rogaliki drożdżowe

Choć Tłusty Czwartek dopiero jutro, to my już dziś się do niego przygotowujemy:) Przed nami zajadanie pysznych i jak na ciasto drożdżowe - błyskawicznych w przygotowaniu rogalików. Warto zanotować ten przepis, bo już po pierwszym wykorzystaniu może dołączyć do grona tzw. "pewniaków", czyli ulubionych i sprawdzonych:) Ps. skutki uboczne tej receptury: może powodować konflikty w rodzinie, tzn. zacięty bój o ostatniego rogalika ;)
Przepis pochodzi ze strony gotuj.skutecznie.tv




Czas przygotowania: 95-110 minut (z czego 60 minut to wyrastanie ciasta, a 30 minut to czas pieczenia)

Składniki:

- na całą porcję (tj. 48 małych rogalików): / robiliśmy z całej porcji

- 1 kostka margaryny
- 5 dag drożdży
- 1/4 szklanki ciepłego mleka
- 4 łyżki cukru
- 3 szklanki mąki
- szczypta soli
- 2 całe jajka
- na pół porcji (24 małe rogaliki):

- 1/2 kostki margaryny
- 2,5 dag drożdży
- 1/8 szklanki ciepłego mleka
- 4 łyżeczki cukru
- 1,5 szklanki mąki (lub 2 niepełne mniejsze szklanki)
- szczypta soli
- 1 całe jajko
do tego:

- nadzienie np. gęsty dżem (u nas powidła śliwkowe) lub nutella

- lukier:

-3 łyżki cukru pudru
-1 łyżeczka soku z cytryny / jeżeli lukier jest zbyt gęsty, dodać jeszcze odrobinę soku
Margarynę podgrzać tak, aby była bardzo miękka, ale jeszcze nie płynna.
Drożdże wkruszyć do mleka, dodać cukier iwy mieszać do rozpuszczenia składników.
Do miski wsypać mąkę, sól, wbić jajka, wlać przygotowane wcześniej mleko z drożdżami i cukrem oraz miękką, niemal roztopioną margarynę. Wymieszać łyżką do połączenia składników na miękkie, gładkie ciasto. Trwa to nie dłużej niż 2 minutki, kiedy ciasto jest gotowe przykryć miskę np. talerzem i wstawić na godzinę do wyrośnięcia pod przykryciem do lodówki.
Po tym czasie wyjąć ciasto z lodówki – powinno być nie tylko wyrośnięte, ale i miękkie oraz już nieco sztywniejsze (od zimna), a przez to łatwiejsze do obróbki. Od razu rozgrzać piekarnik do 200 st. C
Podzielić ciasto na 4 części (jeśli robi się z całej porcji na 4 części, jeśli z połowy składników, to na 2 części), każdą z nich po kolei rozwałkować na kształt koła, podzielić na trójkąty (jak pizzę), nakładać dżem i z każdego trójkąta formować rogalik.
Ilość trójkątów, na jaką podzielimy koło zależy od tego jakie chcemy mieć rogaliki – małe czy duże:) Każde koło podzielić na 12 trójkątów i otrzymujemy łącznie: z całej porcji 48 rogalików, a z połowy: 24 rogaliki.
Na każdy trójkąt, przy krawędzi koła nałożyć gęsty dżem (lub dowolne inne nadzienie), po czym zawijać go, zakładając na dżem i rolując w rogaliki.
Rogaliki układać na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując między nimi odstępy, bo będą jeszcze rosły w czasie pieczenia. Następnie posmarować z pomocą pędzelka rozkłóconym jajkiem albo mlekiem / u nas jajko.
Piec w 200 st. C na trzeciej półce od dołu (można z termoobiegiem) przez ok. 15 minut / u nas wystarczyło 10 min.:) Czas pieczenia zależy od piekarnika, więc należy uważnie obserwować pod koniec:) Powinny być ładnie zrumienione.
Jeśli piecze się z całej porcji, to pierwsza partia piecze się trochę dłużej, druga krócej, bo piekarnik jest już mocno nagrzany. Gotowe rogaliki wyjąć i wyłożyć na kratkę - ruszt, żeby wystygły.
Kiedy są już gotowe, przygotować lukier: wymieszać cukier puder z mlekiem lub sokiem z cytryny, mleko / sok wlewać stopniowo, partiami  – zawsze można go dolać, a odlać już nie za bardzo. Lukier powinien być gęsty.
Rogaliki polewać ozdobnie lukrem, zaczekać aż zastygnie, wyłożyć na talerz i podać na stół.
Znikają błyskawicznie:)



2 komentarze:

  1. Pyszne, prawda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, teraz to już robimy z podwójnej porcji - 96 rogalików i ani jeden się nie marnuje:) Ostatnio piekliśmy dzień po dniu, tak szybko znikały ;)

      Usuń

Miło nam będzie poznać Waszą opinię :)
Prosimy osoby "anonimowe" o podpisanie się - dobrze wiedzieć do kogo się zwracamy :)