sobota, 17 stycznia 2015

Paszteciki z kapustą

Takie kapuśniaczki robiliśmy na święta jako dodatek do barszczu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić je bez jakiejś szczególnej okazji. Z podanego przepisu wychodzi ok. 80 sztuk, więc warto je poporcjować i zamrozić po ostygnięciu. Z pewnością każdy chętnie sięgnie po taki zapas, by podać jako dodatek do sałatki czy zupy. Pomysł znaleziony na blogu Wielkie Żarcie.




Składniki: / odmierzane szklanką o poj. 250 ml /

Ciasto:

- 4 szkl. mąki
- 1 szkl. śmietany
- 250 g margaryny
- 1 łyżeczka soli
- 3 dag drożdży
- 1 jajko do posmarowania kapuśniaczków

- kminek lub majeranek do posypania po wierzchu
 
Farsz:

- 1 kg świeżej białej kapusty / lub mieszankę: 1/2 kg kapusty słodkiej i 1/2 kg kapusty kiszonej /
- 2 duże cebule
- masło do podsmażenia cebuli
- mielony kminek
- sól, pieprz do smaku
/ * jeśli zdecydujemy się na farsz z dwóch rodzajów kapusty, należy ugotować je osobno /

Wykonanie:

Kapustę poszatkować drobno i udusić do miękkości w wodzie z dodatkiem soli / wody nie za dużo, tyle, żeby w trakcie duszenia mogła odparować. Jeśli wody będzie za dużo i nie odparuje, kapustę po ugotowaniu trzeba odcedzić i odcisnąć, żeby farsz nie był za rzadki /. Cebulę pokroić w drobną kostkę i usmażyć na maśle, dodać do uduszonej kapusty. Doprawić solą, pieprzem i kminkiem. / Można dodać pokrojone i usmażone pieczarki lub inne grzyby /.
Do miseczki wlać śmietanę, wkruszyć drożdże. Na stolnicę wysypać mąkę, dodać drożdże wymieszane ze śmietaną, sól, miękką margarynę i szybko wyrobić ciasto.
Wyrobione rozwałkować cieniutko / ok. 0,5 cm /. 
Na brzeg kłaść nadzienie, zawinąć, odciąć utworzony wałek od reszty ciasta i pokroić na małe pałeczki, długości palca wskazującego. Tak postępować aż do końca ciasta. Wierzch kapuśniaczków posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać kminkiem lub majerankiem. Kapuśniaczki układać na posmarowanej tłuszczem blaszce. Piec w temp. 180ºC na złoty kolor.   

* Z podanej porcji wychodzi ok. 80 małych kapuśniaczków.
* Upieczone kapuśniaczki można zamrażać. W zamrażarce przechowywać do 3 miesięcy.
* Do pasztecików można przygotować inny, ulubiony farsz, np. pieczarkowy, mięsny lub mieszankę kapusty słodkiej i kiszonej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło nam będzie poznać Waszą opinię :)
Prosimy osoby "anonimowe" o podpisanie się - dobrze wiedzieć do kogo się zwracamy :)